|
Міжнародний проект допомоги тим, хто змушений був залишити свої домівки через військові дії на сході України, від уряду Канади через Адвентистське агентство допомоги та розвитку (ADRA — Adventist Development and Relief Agensy) реалізований у Вінниці. 9, 12 та 15 лютого в духовному центрі церкви Адвентистів сьомого дня (АСД) по вул. Келецькій 50 А допомогу отримали 162 родини. З участю представників Департаменту соціальної політики Вінницької ОДА (Анатолій Сопун), начальника Управління у справах національностей та релігій ОДА (Ігор Салецький) та ADRA відбулось вручення іменних карток торгової мережі «Метро», де кожна сім’я змогла придбати товарів на суму 3 285 грн. Інтерес до акції виявили і місцеві газети, радіо та телебачення — у залі працювали репортери та знімальні групи, інформація про захід з’явилась на сайті ОДА та в інших ЗМІ.
Ми поспілкувались із тими, хто, напевно, вперше тут зустрілись, хоча безпосередньо займались розробкою проекту: директор ADRA в Україні Анатолій Бегас (до речі, ця організація має своє представництво в 120 країнах світу), директор департаменту соціальної політики Вінницької ОДА Анатолій Сопун, їх помічники, задіяні в цьому проекті та представники Канади.
Ось що нам розповіли:
Анатолій Бегас, директор ADRA: «Цей проект реалізовується у тісній співпраці з урядом Канади. Ця країна виділила 750 тисяч канадських доларів для допомоги вимушеним переселенцям із зони бойових дій і чітко поставила умови освоєння коштів: допомогу мають отримати ті, хто найбільш її потребує, ніхто не отримає грошових коштів готівкою і придбати можуть тільки товари першої необхідності: продукти, одяг, посуд, побутову хімію. Таким чином ми плануємо допомогти 2300 сім’ям у семи обласних центрах, близько 200 з цього числа — у Вінницькій області. На сьогоднішній день ADRA України реалізовує дев’ять благодійних проектів».
Анатолій Сопун: «Обласна адміністрація багато уваги приділяє переселенцям. Спочатку це були жителі Криму, потім пішов великий потік зі сходу України. На сьогоднішній день тільки зареєстрованих ми маємо близько 10 000 чоловік, але розуміємо, що є ще чимала частина тих, хто не зареєстрований у відповідних службах. В першу чергу намагаємось допомагати тим, хто має в цьому найбільшу потребу — багатодітні сім’ї, матері-одиначки, інваліди та сім’ї з дітьми-інвалідами, пенсіонери. Коли з’явилась пропозиція від міжнародної організації ADRA, ми без вагань прийняли її — і сьогодні дякуємо за допомогу, сподіваємось що співпраця продовжиться».
Ілона Макарівчук, координатор проекту у Вінницькій області: «Для мене цей проект став великим переживанням, бо досвіду подібної роботи не мала. Дуже вдячна представникам ADRA та заступнику директора департаменту соціальної політики Вінницької ОДА Наталії Остапенко за всебічну підтримку. Відчувалась щира зацікавленість Наталії Сергіївни в цій справі — бо непросто було обрати тих, кому потрібно допомогти в першу чергу. Допомагали нам і відповідні служби в районах, готували документи, багато спілкувались. Кожна сім’я повинна була заповнити спеціальну анкету, так відбувався відбір отримувачів допомоги. Сьогодні всім приємно — бо разом робимо добру справу».
Ігор Салецький висловив задоволення тим, що робить церква та подякував не лише за цей проект, а й за інші благодійні ініціативи, у тому числі й за участь у проекті «Східний ангел» — відбудову житла, пошкодженого бойовими діями.
Привітав присутніх президент Подільської конференції Церкви АСД Михайло Вільчинський незвичними словами: «Я не хотів би сказати, що ми раді вас тут бачити», — і пояснив: не раді, тому що саме біда покликала цих людей сюди. Коротко розповів про те, що робить Церква для тих, хто постраждав на сході — це і гуманітарні вантажі, і кошти, і допомога у відбудові житла. На місці віряни допомагають чим можуть тим, хто виїхав із зони АТО, проводять різні заходи, у тому числі й ті, що спрямовані на подолання психологічних наслідків війни. «Ми раді, що в такій ситуації Церква готова й має можливості надати допомогу. Від щирого серця ми збирали її — і задоволені тим, що змогли відправити близько 90 тон вантажів, кошти та спорядити бригади будівельників для усунення наслідків війни. Молимось про те, щоб в Україні настав мир, щоб ви могли живими та здоровими повернутись до своїх домівок». Подякував Михайло Сергійович адміністрації ОДА за співпрацю — бо без їх участі цей проект був би неможливим.
Ілона Макарівчук та Артем Діхтярук, помічник директора ADRA в Україні, проводять інструктаж: як отриману картку активувати, що можна придбати, а які товари — під забороною, як оформити покупку та здати картку. Бо ця картка — одноразова і має бути «погашена» однією покупкою. А далі — до торгового центру.
Каліла Саундерс, координатор проекту від ADRA Канади: «Адвентистське агентство допомоги та розвитку Канади звернулась з проханням допомоги постраждалим в Україні до уряду й отримало підтримку. Я виявила бажання їхати до вашої країни — тому від жовтня 2014 року я тут. Мені подобається Україна, її щирі, привітні люди. Навіть важко повірити, що тут іде війна. А ще мені дуже подобається допомагати людям. Коли я бачу їх вдячні обличчя, часто сльози на очах — розумію, що роблю потрібну справу».
Цікаво було спостерігати за людьми в залах «Метро» — багато хто не міг повірити, що все це вони можуть отримати абсолютно безкоштовно. А коли усвідомлення цього приходило — дехто просто плакав. А на виході з магазину впізнавали тих, хто зробив можливою цю допомогу та дякували словами «будьте благословенні!». Олександр Рибачук |